Lip
2017

Z czego opłaca się budować

Komorniki domy cicha okolica Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach Na stronie o projektach domów energooszczędnych Kingspan BioSafe

Lista materiałów budowlanych jakie są dostępne w sprzedaży jest naprawdę długa. Można znaleźć wśród nich zarówno rozwiązania bardzo innowacyjne, jak i te wpisujące się w tradycyjne modele budownictwa. Jeśli chodzi o tę pierwszą opcję, niemal zawsze musimy się liczyć z relatywnie wysoką ceną takich materiałów, ponieważ innowacje niemal zawsze kosztują nas więcej. Jeśli komuś zależy na tym, aby wybudować na przykład dom o świetnych wskaźnikach w zakresie oszczędzania energii, musi sięgnąć po odpowiednie materiały.

Kalkulacja

Opłacalność budowania w konkretnej technologii da się rozpatrywać na dwóch odmiennych płaszczyznach. Z jednej strony mamy sam sposób budowania, a więc wszelkie koszty związane z wykorzystanymi materiałami. Te potrafią kosztować niemało, ale za to oferują choćby znakomite parametry w zakresie izolacji cieplnej.

Biorąc pod uwagę klimat w jakim żyjemy i fakt, że ogrzewanie budynków jest w Polsce konieczne wiele miesięcy w roku, postawienie na taką opcję wydaje się rzeczą całkowicie rozsądną.

Jaki materiał?

Druga płaszczyzna to wymiar długofalowy. Czasami rezygnujemy z pewnych innowacji, na przykład z technicznie zaawansowanych energooszczędnych bloczków, ponieważ w momencie budowania pochłaniają one zbyt duże koszty. Jednak na dłuższą metę pozwolą one zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali roku na samym ogrzewaniu, zwłaszcza gdy dodatkowo w obiekcie znajdą się technologiczne udogodnienia zwiększające wydajność systemu grzewczego. Piece kondensacyjne są pierwszym z brzegu przykładem. Wówczas drogi materiał wcale nie wypada tak kosztownie. .