Maj
2013

Rodzaje balustrad

rodzaje_balustrad.jpg

Balustrada jest to określenie ogrodzenia, będącym ażurowym lub pełnym zabezpieczeniem schodów, tarasów, balkonów, dachów, wiaduktów i mostów. Montowane są zazwyczaj na krawędzi zabezpieczanego elementu i pełnią jednocześnie funkcję ozdobną. W ich budowie wykorzystuje się technologię relining.

Balustrada może być również ażurową przegrodą pomiędzy pomieszczeniami (np. w kościołach oddziela prezbiterium od nawy).

Balustrady budowane są na kilka sposobów: pełne (murowane z cegły lub z betonu, zakończone parapetem lub poręczą. Wysokość takiej balustrady liczy się łącznie z poręczą), z pionowych elementów (wykonane są z drewna, kamienia, betonu, metalu, połączonych u góry poręczą i trwale połączonych z konstrukcją na dole.

W tym przypadku wszystkie elementy stanowią konstrukcję balustrady (relining), składające się ze słupków. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, balustrady powinny być zamontowane przy schodach lub podjazdach, wówczas, gdy ich wysokość przekracza 50 centymetrów.

Dodatkowo w budynkach użyteczności publicznej balustrady oraz poręcze powinny być zamontowane tak, aby można było korzystać z nich z obu stron klatki schodowej. Jeżeli szerokość schodów przekracza 4 metry, na środku powinna być zamontowana także balustrada lub poręcz dodatkowa.

Wszystkie projektowane balustrady powinny spełniać rygorystyczne normy technologiczne i montażowe określone w Polskich Normach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *