Cze
2013

Płoty – charakterystyka

http://www.bambini.com.pl/ alba-plus

ploty__charakterystyka.jpg

Płot to jeden z najbardziej popularnych typów ogrodzenia. W skład płotu wchodzą słupki betonowe lub żelazne, czasami murowane z kamienia lub cegły, albo drewniane pale, do których przymocowane są drewniane przęsła, wraz z przybitymi doń sztachetami lub metalowe ramy. W przypadku płotów betonowych spotykane są też wsuwane w słupki betonowe płyty.

W płot wmontowana jest furtka lub brama dla pojazdów dwuśladowych. Obecnie często tworzy się komponenty tego typu ogrodzenia w masowej produkcji, zarówno są to komponenty drewniane, betonowe, jak i metalowe. Często wykorzystywane jest przy tworzeniu tych komponentów wzornictwo przemysłowe.

Drugą tendencją jest budowanie wysokich betonowych płotów lub właściwie murów, dzięki którym osoba z zewnątrz nie może obserwować tego, co znajduje się i dzieje na terenie posesji. Płoty jako ogrodzenia powszechne są na wsiach, w polskich miastach występują na terenie osiedli domków jednorodzinnych lub ogródków działkowych. W krajach zachodnich, szczególnie w amerykańskich miastach, a właściwie na ich przedmieściach posesje często nie są ogradzane płotami.

Moda na posesje bez ogrodzeń także pojawiła się w Polsce. Duże zakłady pracy najczęściej ogradzane są prostymi płotami z siatki, lub z betonowych komponentów, natomiast płoty okalające posesje mają walory estetyczne. Zazwyczaj najbardziej urozmaicone elementy ogrodzenia znajdują się od strony frontowej działki.

Płotami ogradzane są też na wsiach budynki gospodarcze.

2 thoughts on “Płoty – charakterystyka

  1. Poszukując informacji na ten temat dotarłam chyba na sam skraj internetów, jednak nie wywęszyłam tam nic ciekawego. Dopiero teraz napotkałam na kompetentną i sprawdzoną wiedzę. Jestem pełna podziwu dla erudycji autora a także jego umiejętności do przemyślanego formułowania przekonań. Dziękuję za użyteczną wiedzę i sprawdzone informacje.

  2. Dzień dobry czytelnikom! Wyjątkowo zaciekawiła moją głowę teza wyłuszczona w niniejszym tekście, samemu by się na coś podobnego myśle nie wpadło. Autor posiada naprawdę trafne podejście na temat. Myślę, iż powinno się pomyśleć nad gościa sądami, ponieważ bywają cenne, warte uwagi, z kolei osoba pisząca jest takim autorytetem internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *